top of page

Kafa Tabanı Cerrahisi

Kafa Tabanı burnumuzun arka tarafında kalan ve beynimizin üzerine oturmuş olduğu kafatası kısmına denir. 

Kafatasının üst kısımlarına ulaşmak kolaydır çünkü üzerinde sadece kafa derisi bulunur. Ama Kafa tabanı dediğimiz alından itibaren boğazımıza kadar olan kafa kısımların önünde ise burun başlıkları ve ağız bulunur. Beyinden çıkan sinirler kafa tabanında bulunan  kemik deliklerden geçerek yüze ve tüm vücuda dağılırlar. Aynı zamanda beyni besleyen şah damarları ve beyinden geri kalbe dönen beyne ait toplardamarlar da kafa tabanından beyne giriş çıkış yaparlar.  Bu nedenle kafa tabanı cerrahisi, kafa kaidesi cerrahisi ya da sadece kaide cerrahisi beyin cerrahisinin son derece önemli ve zor bir alanını ifade eder.

 

Kafa tabanı orta hattan bakınca özetle üç kısımda inceleyebiliriz. Ön kısımda burnun tavanında yer alan ve koku sinirlerinin geçtiği  kribriform plate kısmı bulunur. orta kısımda ise Tuberkulum sella ve sella tursika bulunur. Alt kısımda ise Klivus bulunur. Daha alt kısımda ise Boyun kemiklerine ait olan Atlas'ın ön arkı ve arkasında odontoid bulunur.  Orta hattan yanlara doğru gidince ise kafa tabanı daha karışık ve zor bir alandır. 

Kafa tabanının ön kısmında genellikle Olfaktör oluk menenjiomu, Olfakör  nörobastom (esthesioneuroblastoma), Sinonazal kanserler, Meningosel, ya da Travmaya bağlı kafa tabanı kırıkları ve Rinore görülür. 

Kafa tabanının orta kısmında ise en çok Tuberkulum sella menenjiomu, ve hipofiz adenomları görülür. Nadiren metastazlar da görülür. 

Kafa tabanının alt kısmında ise genellikle Klivus Kordoması, menenjiom ve metastazlar görülür. 

Kafa tabanının daha alt kısımlarında boyun kemikleri ile olan bileşkede ise genellikle odontoid anomalileri ve basiller invaginasyon gibi anomaliler bulunur. 

 

Ayrıca kafa tabanının platibazi gibi doğumsal anomalileri de vardır. 

Yapmış olduğum ve bilimsel makale olarak yayınladığım kadavra çalışmalarımın yanında geçmiş yıllarda kafa tabanı eğitimi için kadavra kursları düzenledim.

Şimdilerde ise yaptığım yüzlerde kafa tabanı ameliyatlarının bazılarını edit edip YouTube  kanalımda  eğitim için yayınlıyorum. 

bottom of page